#33 TrendSignals – Festival Inspirations

Zmienia się status quo festiwali. Z wydarzeń dedykowanym nastolatkom przeobraziły się w interdyscyplinarne spotkania wokół muzyki, sztuki i tematów społecznych. Nie dziwi więc, że są one dla nas dużą trendową inspiracją.

Mimo, że w większości możecie nasz zespół spotkać na festiwalach designu czy konferencjach naukowych, to w okresie letnim naszą aktywność dzielimy jeszcze pomiędzy festiwale muzyczne. W tym roku w poszukiwaniu trendów i inspiracji nasz zespół uczestniczył między innymi w North Sea Jazz Festival, OFF Festival, SaltWave Festival czy Open’er Festival. Tym samym 33 numer raportu Trend Signals poświęcamy festiwalom.

Sierpniowe Trend Signals są wyjątkowe. Każdy trend został uzupełniony o case studies ze świata oraz z Polski. Oprócz tego, w raporcie znajdziecie także komentarze ekspertów oraz wypowiedzi festiwalowiczów, którym zadaliśmy nie tak łatwe (jakby się mogło wydawać) pytanie: „Po co jeździsz na festiwale?”. 

To, co wyjątkowo cenne w tym raporcie to przeprowadzone na szeroką skalę przez Selectivv (specjalnie na potrzeby tego raportu) badanie polskich festiwalowiczów. Jego wyniki przestawione zostały w poszczególnych trendach. W wersji bezpłatnej udostępniamy Wam 3 z nich.

 • Tym razem, specjalnie na potrzeby raportu TrendSignals, przebadaliśmy 214 tys. użytkowników urządzeń mobilnych, którzy podczas polskich festiwali muzycznych korzystali ze smartfonów z aplikacjami zawierającymi reklamy. Dane zostały zebrane pasywnie, w trakcie tegorocznych edycji Open’er Festival, OFF Festival, Audioriver oraz Orange Warsaw Festival. Otrzymane wyniki zostały porównane z średnią dla poszczególnych kategorii, obliczoną na podstawie danych z bazy Selectivv DMP z okresu dwunastu miesięcy poprzedzających badane wydarzenia.
  Dominik Karbowski | co-CEO Selectivv

Trzy poniższe trendy to tylko próbka tego, co możecie znaleźć w pełnej wersji raportu. Zachęcamy również do lektury wersji demo, w której każdy z 3 trendów uzupełniony jest o inspiracyjne case studies z Polski i świata oraz komentarz.

Inclusion&Diversity

Trend wskazujący na akceptację inności i przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, pochodzenie, orientację seksualną, stan zdrowia, wyznanie czy poglądy. 

Także w kontekście festiwali, trend ten przejawia się wielopoziomowo. Dotyczy zarówno społeczności LGBT+, osób niepełnosprawnych czy marginalizowanych.

W kontekście osób niepełnosprawnych, logistyka festiwali wydaje się być pierwszą rzeczą, która powinna być dopracowana dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa dla przedstawicieli tej grupy. Rośnie liczba informacji do niej skierowanych (dedykowane informacje na stronie internetowej, udogodnienia związane z dojazdem czy parkingiem, osobnymi strefami opieki, specjalnymi liniami telefonicznymi), ale w dalszym ciągu poziom tych udogodnień jest za niski. 

Immersive Art

To trend, który mówi o połączeniu sztuki i technologii. Instalacje i interwencje artystyczne wpisujące się w ten trend często angażują odbiorcę, który poprzez doświadczenie sztuki staje się jej współtwórcą.

Często widzimy dziś instalacje artystyczne poza galeriami sztuki, np. w przestrzeni publicznej czy na festiwalach. Pełnią tam one  często funkcję nośnika informacji o danym zjawisku lub problemie społecznym, a ich rolą jest budowanie współuczestnictwa i sieciowanie wokół danego tematu.

Technologie, na które warto zwrócić uwagę w kontekście tego trendu, to VR, AR, MR, AI, technologia 360 stopni czy dźwięk 3D. 

Connected Festival

Trend Connected Festival to obecność innowacyjnych technologii na festiwalach, których zadaniem jest wzmocnienie doświadczeń (festival-goer experience) i budowanie społeczności festiwalowej nie tylko na czas trwania wydarzenia.

Zmienia się status quo festiwali. Dzieje się tak m.in. ze względu na zmieniające się potrzeby uczestników. Bardzo silny wpływ na tę zmianę, mają technologie. FOMO, czyli Fear Of Missing Out, to obawa przed tym, że coś nas omija. W świecie digitalizacji i mediów społecznościowych nie jesteśmy w stanie nadążyć za informacjami, a co za tym idzie, we wszystkim uczestniczyć. Aplikacje pełnią funkcję organizerów, pomagając nam uporządkować swoje plany, ale powodują też, że stajemy się od nich zależni i coraz trudniej funkcjonować nam w świecie analogowym. 


Mimo, że w tym roku o festiwalach mówiło się głównie w kontekście awarii Instagrama podczas pierwszego dnia Open’er Festival i głośnego dokumentu o festiwalu FYRE (dostępnym na Netfliksie), to nasz raport pokazuje, że ten rodzaj wydarzeń to nie tylko rozrywka. Festiwale to przede wszystkim miejsce spotkań, inspiracji i wymiany doświadczeń, a dla nas szansa na przyjrzenie się z bliska nastrojom społecznym i ważnym kontekstom społeczno-kulturowym. Mamy nadzieję, że ten numer będzie dla Was interesujący i pomoże inaczej spojrzeć na kulturę festiwalową.

Zamów raporty Trend Signals

 • Wybierz interesujący Cię obszar rynkowy: Finance, FMCG/Retail, Telecom, Beauty.
 • Zamów subskrypcję (płatność miesięczna, możliwość anulowania w każdym momencie).
 • Otrzymuj inspiracje w formacie .pdf co miesiąc na wskazany adres e-mail.
 • Dziel się inspiracjami z innymi (z jednej subskrypcji mogą korzystać wszyscy pracownicy firmy).
ZAMÓW

Zamknij

Pobierz bezpłatnie:
#33 TrendSignals – Festival Inspirations

Zamawiam z obowiązkiem zapłaty:
#33 TrendSignals – Festival Inspirations

Cena netto: zł VAT: zł Cena brutto (do zapłaty): 0 zł
 • Dane do wystawienia FV proforma:

 • Pełna nazwa potrzebna do wystawienia FV proforma
 • Numeru NIP potrzebujemy do wystawienia FV proforma
 • Moje dane osobowe podane w powyższym formularzu będą przetwarzane przez Infuture Hatalska Foresight Institute, prowadzony przez firmę hatalska.com Natalia Hatalska-Woźniak, nr NIP 9581316257, z siedzibą w Gdańsku, ul. Gostyńska 107, administratora danych osobowych, w celu przetworzenia zapytania. Podanie danych jest niezbędne do przetworzenia zapytania.Podstawą przetwarzania danych jest moje żądanie.Dane osobowe będą przetwarzane na czas przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.