Smart home

Zgodnie z danymi IHS Markit rynek smart home od kilku lat nieprzerwanie odnotowuje wzrost. Wartość globalnego rynku w 2017 roku była szacowana na około 27,5 miliarda dolarów, a według prognoz portalu Statistica, do 2020 roku ta wartość ma się podwoić. W naszym otoczeniu jest coraz więcej inteligentnych sprzętów (wg szacunków w 2017 roku było w użyciu 8,4 miliardów urządzeń IoT przy populacji wynoszącej 7,6 miliardów osób). Prognozy mówią, że do 2020 roku liczba podłączonych sprzętów wzrośnie do 20,4 miliardów.

Jak pokazują badania ilościowe przeprowadzone przez infuture hatalska foresight institute (badanie CAWI na reprezentatywnej próbie internautów N=1287, wrzesień 2018), inteligentna przestrzeń domowa rozwija się coraz intensywniej także w Polsce. Wśród urządzeń, z których ankietowani posiadacze domów korzystają bądź byliby skłonni skorzystać w najbliższej przyszłości, najczęściej podawano: czujniki ruchu, czujniki dymu, kamerki alarmujące o obecności niepożądanych osób (41%), odkurzacze-roboty, np. Roomba (38%), termostaty sterujące różną temperaturą w pomieszczeniach, uczące się preferencji użytkowników (37%) oraz systemy zarządzania produkcją i magazynowaniem energii odnawialnej z własnych mikroźródeł, np. z paneli fotowoltaicznych (37%). Internauci żyjący w mieszkaniach również najczęściej zaznaczali trzy pierwsze rozwiązania.

Lista produktów, które można podłączyć do sieci i inteligentnie nimi zarządzać, rośnie nieprzerwanie. Obecnie rozwijana jest  już komunikacja między nimi.

Bycie smart staje się nowym wymiarem oceny produktów. Nabywcy chcą, aby domowe sprzęty i urządzenia współgrały z wystrojem wnętrz i wtapiały się w przestrzeń domu, aspekt technologiczny ma zaś być coraz częściej niezauważalny. Marie Kristine Schmidt, VP brand and product design w Bang & Olufsen, określiła to mianem oswajania technologii, by pasowała do domu. Coraz częściej oferuje się także produkty z możliwością spersonalizowania ustawień, które łatwo można dostosować do indywidualnych potrzeb i upodobań. Pojawiają się specjalne scenariusze, które dobierają ustawienia dostosowane do potrzeb użytkownika. Dostosowanie różnych funkcji do potrzeb domowników sprawia, że zarządzanie inteligentnym domem staje się prostsze i w pełni intuicyjne.

Jednym z głównych wyznaczników kategorii smart home jest dziś także dynamiczny rozwój asystentów głosowych. Alexa, jeden z asystentów głosowych, jest zintegrowana już z ponad 4 tysiącami inteligentnych urządzeń domowych od ponad 1200 marek i dysponuje ponad 30 tysiącami opcji. W badaniach przeprowadzonych na potrzeby tego raportu 25% badanych internautów deklaruje, że korzysta bądź jest skłonnych zacząć korzystać w przyszłości z pomocy asystenta typu Alexa lub z innych asystentów głosowych podczas sterowania urządzeniami smart home. W najbliższej przyszłości ankietowani posiadacze domów najchętniej skorzystaliby z urządzeń dbających o bezpieczeństwo mieszkańców, takich jak: czujniki ruchu, czujniki dymu, kamery alarmujące o obecności niepożądanych osób (41%).Znaczącym kierunkiem rozwoju jest zapewnienie oraz zwiększenie niezależności i samowystarczalności energetycznej domów typu smart, dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii. Sprzyja temu szybki rozwój tych technologii oraz coraz większa przystępność cenowa. Od 2010 roku koszty nowych paneli słonecznych spadły o 70%, a instalacje wiatrowe potaniały o 25%.

Workshops: Smart living

We invite you to workshops consisting of 2 modules:

 • Module 1: Inspirational presentation (conclusions from the report in a nutshell),

 • Module 2: Working out the consequences of the trends presented for your business.

Workshop outcome:

 • specific business concepts in response to selected trends,
  knowledge of the most important social, technological and economic trends in the context of smart living.
ASK FOR DETAILS
 • Request an offer

 • My personal data provided in the above form shall be processed by Infuture Hatalska Foresight Institute, run by hatalska.com Natalia Hatalska-Woźniak, NIP [Tax Identification Number] 9581316257, based in Gdańsk, ul. Gostyńska 107, personal data controller, to process the inquiry. Providing data is necessary to process the inquiry. The basis for data processing is my request. Personal data shall be processed while the inquiry is being processed. I have been informed that I have the right to access my data, correct it, request the restriction of its processing or erasure as well as the right to lodge a complaint with the supervisory authority.
Zamknij

Pobierz bezpłatnie:
Smart living

Zamawiam z obowiązkiem zapłaty:
Smart living

Cena netto: zł VAT: zł Cena brutto (do zapłaty): 0 zł
 • Dane do wystawienia FV proforma:

 • Pełna nazwa potrzebna do wystawienia FV proforma
 • Numeru NIP potrzebujemy do wystawienia FV proforma
 • Moje dane osobowe podane w powyższym formularzu będą przetwarzane przez Infuture Hatalska Foresight Institute, prowadzony przez firmę hatalska.com Natalia Hatalska-Woźniak, nr NIP 9581316257, z siedzibą w Gdańsku, ul. Gostyńska 107, administratora danych osobowych, w celu przetworzenia zapytania. Podanie danych jest niezbędne do przetworzenia zapytania.Podstawą przetwarzania danych jest moje żądanie.Dane osobowe będą przetwarzane na czas przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.