#34 TrendSignals – London Design Festival

Jak co roku, w poszukiwaniu najważniejszych trendów, udaliśmy się na trendhunting na London Design Festival. Co ciekawe, tegoroczna edycja w dużej mierze dotyczyła tematów związanych z jakością życia w mieście i ważnych problemów społecznych. Pokazuje to zatem, że design i projektowanie to nie tylko ładne, atrakcyjne przedmioty, ale przede wszystkim, koncentracja na człowieku i jego potrzebach.

Odwiedziliśmy kilkadziesiąt instalacji i wystaw, zjechaliśmy cały Londyn, by zdefiniować dla Państwa 9 trendów dotyczących najważniejszych według nas tematów i obszarów. Wiele instalacji poświęconych było miastu i funkcjonowaniu w nim (trendy City-Making i Make Air Greener) czy środowisku naturalnemu (trendy Implementing Sustainability i New Materials), a także konsumentom i ich potrzebom (trendy Gen Z Impact i Experience). Jak zwykle, nie zabrakło tematów związanych z technologiami (trendy Human/Tech Bond i Data is the New Black) i najważniejszymi wyzwaniami dzisiejszego świata (trend Social Awareness).

City-Making

Obecnie w miastach żyje ponad 3,5 miliarda ludzi (to ponad połowa populacji). Według prognoz do 2030 roku ma to być już 5 miliardów osób. Trend City-Making zakłada nowe podejście do projektowania miast, biorąc pod uwagę kwestie społeczne, środowiskowe czy ekonomiczne. Zgodnie z założeniami geografii humanistycznej, miasto to przestrzeń do realizacji potrzeb i pragnień człowieka. Projektanci coraz częściej zatem sięgają po rozwiązania stawiające człowieka w centrum.

Smart City bowiem to nie tylko miasto wypełnione nową technologią, ale (przede wszystkim) miasto, w którym mieszkańcy czują się dobrze. Miasto funkcjonalne i zrównoważone, miasto rozwinięte i takie, w którym mamy otwarty dostęp do natury. W końcu miasto zdecentralizowane i otwarte. Projektowaniu takich miejsc sprzyja m.in. placemaking, czyli idea i system projektowania skupiony na poprawie jakości przestrzeni i tworzenie w oparciu o tożsamość miejsca.

Gen Z impact

O Generacji Z mówi się jako o pokoleniu, które zmieni świat. Ich nowe spojrzenie na rzeczywistość zbudowane na doświadczaniu życia w dwóch równoznacznych sobie światach (cyfrowym i analogowym) w dużym stopniu będzie kształtować także ich podejście do zakupów i marek. Podczas tegorocznego LDF kilka instalacji dotyczyło tematów ważnych dla tego pokolenia, np. zrównoważonego rozwoju (w tym np. zrównoważonej mody) czy bardziej pragmatycznego podejścia do zakupów.

Z badań infuture institute wynika, że ponad połowa badanych (59%) przedstawicieli Generacji Z martwi się degradacją środowiska i zmianami klimatycznymi, a jako pracę marzeń najczęściej wskazywali na tę z ludźmi i na rzecz ludzi. To pokolenie social-oriented, dla którego relacje i interakcje są niezwykle ważne. Z drugiej strony, zanurzeni w technologiach mają narzędzia do tego, żeby przewartościowywać zastany system.

Experience

Obecnie, w dużej mierze żyjemy i funkcjonujemy odbierając świat wzrokiem. Bazujemy więc na wizualnym aspekcie rzeczywistości. Duży wpływ ma na to digitalizacja oraz nasza nieustanna obecność w sieci, gdzie polegamy na obrazach, tekstach czy filmach.

Przebodźcowani tym, co wizualne poszukujemy nowego rodzaju doświadczeń bazujących na wielu zmysłach. Pokazuje to między innymi rosnąca popularność ASMR czy tzw. satisfying videos. Coraz częściej poszukujemy nowego modelu uczestnictwa np. w zakupie produktów i usług. Marki coraz częściej pracują nad budowaniem i poprawą Customer Experience, korzystając między innymi z metod grywalizacyjnych czy dodając nowe, dodatkowe cechy i wartości (nie zawsze wpływające na funkcjonalność) do swoich produktów czy usług.

TrendSignals

TrendSignals to comiesięczne raporty dedykowane najnowszym trendom. Nasz zespół ekspertek i ekspertów co miesiąc w formie raportu inspiruje i pomaga firmom i instytucjom uporządkować wiedzę trendową. Dowiedz się więcej.

bg

#39 TrendSignals – Greenwashing

#39 TrendSignals – Greenwashing

"zielone kłamstwo" i "ekościema" to synonimy greenwashingu. To jednak termin, który definiujemy znacznie szerzej. Greenwashing jest zjawiskiem, którego celem jest stworzenie komunikatu sprawiającego wrażenie, że produkt czy usługa wygląda zdrowiej, jest bardziej zrównoważony/a czy ekologiczny/a, niż w rzeczywistości. Najnowszy numer TrendSignals poświęcamy właśnie jemu.
WIĘCEJ
#38 TrendSignals – CES 2020

#38 TrendSignals – CES 2020

CES to największe na świecie targi elektroniki i nowych technologii. Co roku śledzimy setki case studies, konferencji prasowych i premier produktów, aby w formie raportu TrendSignals przedstawić to, co najistotniejsze.
WIĘCEJ
#37 TrendSignals – Implementing AI

#37 TrendSignals – Implementing AI

Sztuczna inteligencja to temat, który w przeciągu ostatniego roku odmieniany był przez wszystkie przypadki. Dlatego ostatni tegoroczny numer Trend Signals poświęcamy sztucznej inteligencji i algorytmom.
WIĘCEJ
#36 TrendSignals –Sustainability Goals

#36 TrendSignals –Sustainability Goals

Sustainability. Zrównoważony rozwój. To obecnie absolutne buzzwordy. ONZ (już w 2015 roku) ustanowiła 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. W tym TrendSignals postanowiliśmy zobaczyć, w jaki sposób są one realizowane przez marki.
WIĘCEJ
#35 TrendSignals – New Digital World

#35 TrendSignals – New Digital World

W tym raporcie Trend Signals staramy się bliżej przyjrzeć jak „era post technologiczna” oraz technologiczne zmiany wpływają na zachowania i oczekiwania społeczeństwa.
WIĘCEJ
#34 TrendSignals – London Design Festival

#34 TrendSignals – London Design Festival

Odwiedziliśmy kilkadziesiąt instalacji i wystaw, zjechaliśmy cały Londyn, by zdefiniować dla Państwa 9 trendów dotyczących najważniejszych według nas tematów i obszarów.
WIĘCEJ
#33 TrendSignals – Festival Inspirations

#33 TrendSignals – Festival Inspirations

Kryzys wieku średniego? Nie przewiduję – tak Generacja Z myśli o swoim życiu w przyszłości. Wiecznie młodzi, pełni energii, z pracą, która jest ich pasją. A jak jest dziś?
WIĘCEJ
Zamknij

Pobierz bezpłatnie:
#34 TrendSignals – London Design Festival

Zamawiam z obowiązkiem zapłaty:
#34 TrendSignals – London Design Festival

Cena netto: zł VAT: zł Cena brutto (do zapłaty): 0 zł
  • Dane do wystawienia FV proforma:

  • Pełna nazwa potrzebna do wystawienia FV proforma
  • Numeru NIP potrzebujemy do wystawienia FV proforma
  • Moje dane osobowe podane w powyższym formularzu będą przetwarzane przez INFUTURE.INSTITUTE, prowadzony przez firmę INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak, nr NIP 9581316257, z siedzibą w Gdańsku, ul. Doki 1 (80-958 Gdańsk), administratora danych osobowych, w celu przetworzenia zapytania. Podanie danych jest niezbędne do przetworzenia zapytania.Podstawą przetwarzania danych jest moje żądanie.Dane osobowe będą przetwarzane na czas przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  • Hidden

Dołącz do newslettera infuture.institute

Każdego dnia w instytucie dzielimy się wiedzą. Raz na jakiś czas zbieramy to, co dla nas najważniejsze i wysyłamy w newsletterze.

Znajdziecie w nim:

  • wyniki naszych badań,
  • informacje z obszaru trendowego,
  • autorskie teksty, raporty, komentarze ekspertów,
  • a także „rozmowy o przyszłości”.

"*" oznacza pola wymagane

*
Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zostałem poinformowany, że moje dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, zwykłego, polegającego na analizie wykonanej przez osobę odpowiedzialną za działania marketingowe, a konsekwencją takiego przetwarzania będzie dobór odpowiednich ofert handlowych. Mam prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.*