zamknij

Wybierz język

Wybierz walutę

#36 TrendSignals –Sustainability Goals

Sustainability. Zrównoważony rozwój. To obecnie absolutne buzzwordy niemal że każdej kategorii. Jednak pojęcie to nie powinno być już tylko pustym hasłem. Organizacja Narodów Zjednoczonych (już w 2015 roku) ustanowiła 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.W najnowszych TrendSignals postanowiliśmy zobaczyć, w jaki sposób są one realizowane (a tak że komunikowane) przez marki z różnych kategorii.

Spośród siedemnastu celów wybraliśmy 10, które naszym zdaniem są najbardziej widoczne w komunikacji marek. O Celach Zrównoważonego Rozwoju rzadko mówi się kompleksowo. Między innymi dlatego też powstała kampania „There Are 17 Numbers That Can Change the World”, podczas której użytkownicy za pomocą specjalnej aplikacji zostali poproszeni o wybranie numeru od 1-17, a następie odsłaniali dany cel i wskazówki podpowiadające, jak można go osiągnąć.

Pomimo tego, że w niniejszym raporcie znajdą Państwo przykłady wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju przez marki komercyjne, to nie można zapomnieć o organizacjach non-profit, których praca w tym zakresie jest ogromna.

No Poverty

Cel No Poverty wskazuje na globalny problem ubóstwa i biedy. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że pomimo wysiłków i starań państw oraz organizacji, do 2030 roku 6% populacji nadal będzie żyło w skrajnym ubóstwie. W dalszym ciągu dotyczy to głównie krajów rozwijających się. Cel No Poverty realizowany jest przez marki w wielu różnych wymiarach. Przykładami tego typu aktywności mogą być oferowane przez nie programy, inwestycje w małe firmy prowadzone przez mieszkańców (np. krajów rozwijających się), ale także duże jednorazowe kampanie na rzecz osób żyjących w ubóstwie czy osób bezdomnych. Bardzo istotnym pojęciem w tym wymiarze zdaje się być Fair Trade, czyli sprawiedliwy handel. Jest to wymiana dóbr i usług pomiędzy firmami w krajach rozwiniętych oraz producentami w krajach rozwijających się, w której producenci płacą uczciwe wynagrodzenie, jednocześnie pomagając
rozwinąć się lokalnym wytwórcom.

Zero Hunger

Drugi z Celów Zrównoważonego Rozwoju skupia się na globalnym problemie głodu i niedożywienia. W samym 2018 roku na całym świecie wyniszczenie spowodowane głodem dotknęło 49 milionów dzieci poniżej 5 roku życia. Na znaczącą dysproporcję wskazuje liczba 40 milionów dzieci cierpiących w tym samym czasie na nadwagę. Udział marek we wdrażaniu tego celu przejawia się na różne sposoby. Bardzo często w akcje związane z dożywianiem dzieci czy osób bezdomnych włączają się marki FMCG (ze względu na przemysł, w którym funkcjonują).

Niektóre marki otwarcie wpisują działania na rzecz walki z głodem w strategię swojej działalności (jak choćby Simple Vodka), inne zaś rozpoczynają współpracę z organizacjami nonprofit (tak jak marka Nature’s Bakery). Nie można pominąć tutaj także bardzo znaczącej roli organizacji pozarządowych. W Polsce działają tzw. Jadłodzielnie – ich cel to zapewnienie posiłków każdej osobie, która ich potrzebuje, przy czym sam proces pozbawiony jest formalności. Jedzenie Zamiast Bomb to z kolei społeczna inicjatywa od lat działająca na terenie wielu krajów. W tym przypadku ciepłe wegańskie lub wegetariańskie posiłki rozdawane są ludziom biednym, bezdomnym czy bezrobotnym.

Affordable & Clean Energy

Cel ten odnosi się do dostępnej oraz „czystej” (pozyskiwanej bez zanieczyszczenia środowiska) energii. Jako ludzkość potrzebujemy obecnie więcej energii m.in ze względu na wzrost populacji, postępującą urbanizację ale też rozwój elektromobilności i technologii. Szacuje się, że 2040 roku całkowite zapotrzebowanie na energię wzrośnie o ponad 25%.

Konwencjonalny sposób produkcji energii bazujący na paliwach kopalnych wpływa destruktywnie na środowisko naturalne. (Stąd też mowa o energii czystej). Jednym ze sposobów na zrealizowanie tego celu jest więc korzystanie na dużą skalę z energii odnawialnej – energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych – wiatru, słońca, wody czy biomasy. Wiele marek, wyznaczając własne cele zrównoważonego rozwoju podpisuje zobowiązania mające na celu korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

TrendSignals

TrendSignals to comiesięczne raporty dedykowane najnowszym trendom. Nasz zespół ekspertek i ekspertów co miesiąc w formie raportu inspiruje i pomaga firmom i instytucjom uporządkować wiedzę trendową. Dowiedz się więcej.

bg

#39 TrendSignals – Greenwashing

#39 TrendSignals – Greenwashing

"zielone kłamstwo" i "ekościema" to synonimy greenwashingu. To jednak termin, który definiujemy znacznie szerzej. Greenwashing jest zjawiskiem, którego celem jest stworzenie komunikatu sprawiającego wrażenie, że produkt czy usługa wygląda zdrowiej, jest bardziej zrównoważony/a czy ekologiczny/a, niż w rzeczywistości. Najnowszy numer TrendSignals poświęcamy właśnie jemu.
WIĘCEJ
#37 TrendSignals – Implementing AI

#37 TrendSignals – Implementing AI

Sztuczna inteligencja to temat, który w przeciągu ostatniego roku odmieniany był przez wszystkie przypadki. Dlatego ostatni tegoroczny numer Trend Signals poświęcamy sztucznej inteligencji i algorytmom.
WIĘCEJ
#38 TrendSignals – CES 2020

#38 TrendSignals – CES 2020

CES to największe na świecie targi elektroniki i nowych technologii. Co roku śledzimy setki case studies, konferencji prasowych i premier produktów, aby w formie raportu TrendSignals przedstawić to, co najistotniejsze.
WIĘCEJ
#36 TrendSignals –Sustainability Goals

#36 TrendSignals –Sustainability Goals

Sustainability. Zrównoważony rozwój. To obecnie absolutne buzzwordy. ONZ (już w 2015 roku) ustanowiła 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. W tym TrendSignals postanowiliśmy zobaczyć, w jaki sposób są one realizowane przez marki.
WIĘCEJ
#34 TrendSignals – London Design Festival

#34 TrendSignals – London Design Festival

Odwiedziliśmy kilkadziesiąt instalacji i wystaw, zjechaliśmy cały Londyn, by zdefiniować dla Państwa 9 trendów dotyczących najważniejszych według nas tematów i obszarów.
WIĘCEJ
#35 TrendSignals – New Digital World

#35 TrendSignals – New Digital World

W tym raporcie Trend Signals staramy się bliżej przyjrzeć jak „era post technologiczna” oraz technologiczne zmiany wpływają na zachowania i oczekiwania społeczeństwa.
WIĘCEJ
#33 TrendSignals – Festival Inspirations

#33 TrendSignals – Festival Inspirations

Kryzys wieku średniego? Nie przewiduję – tak Generacja Z myśli o swoim życiu w przyszłości. Wiecznie młodzi, pełni energii, z pracą, która jest ich pasją. A jak jest dziś?
WIĘCEJ
Zamknij

Pobierz bezpłatnie:
#36 TrendSignals – Sustainability Goals

Zamawiam z obowiązkiem zapłaty:
#36 TrendSignals – Sustainability Goals

Cena netto: 0 zł VAT: 0 zł Cena brutto (do zapłaty): 0 zł
  • Dane do wystawienia FV proforma:

  • Pełna nazwa potrzebna do wystawienia FV proforma
  • Numeru NIP potrzebujemy do wystawienia FV proforma
  • Moje dane osobowe podane w powyższym formularzu będą przetwarzane przez INFUTURE.INSTITUTE, prowadzony przez firmę INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak, nr NIP 9581316257, z siedzibą w Gdańsku, ul. Doki 1 (80-958 Gdańsk), administratora danych osobowych, w celu przetworzenia zapytania. Podanie danych jest niezbędne do przetworzenia zapytania.Podstawą przetwarzania danych jest moje żądanie.Dane osobowe będą przetwarzane na czas przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  • Hidden

Dołącz do newslettera infuture.institute

Każdego dnia w instytucie dzielimy się wiedzą. Raz na jakiś czas zbieramy to, co dla nas najważniejsze i wysyłamy w newsletterze.

Znajdziecie w nim:

  • wyniki naszych badań,
  • informacje z obszaru trendowego,
  • autorskie teksty, raporty, komentarze ekspertów,
  • a także „rozmowy o przyszłości”.

"*" oznacza pola wymagane

*
Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zostałem poinformowany, że moje dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, zwykłego, polegającego na analizie wykonanej przez osobę odpowiedzialną za działania marketingowe, a konsekwencją takiego przetwarzania będzie dobór odpowiednich ofert handlowych. Mam prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.*