zamknij

Wybierz język

Wybierz walutę

#39 TrendSignals – Greenwashing

„zielone kłamstwo” i „ekościema” to synonimy greenwashingu. To jednak termin, który definiujemy znacznie szerzej. Greenwashing jest zjawiskiem, którego celem jest stworzenie komunikatu sprawiającego wrażenie, że produkt czy usługa wygląda zdrowiej, jest bardziej zrównoważony/a czy ekologiczny/a, niż w rzeczywistości. Najnowszy numer #39 TrendSignals poświęcamy właśnie greenwashingowi.

Dziś, transparentność na linii marka – konsument, to jeden z najważniejszych trendów. Słowa klimat i zrównoważony rozwój odmieniane są przez wszystkie przypadki, a konsumenci coraz odważniej wymagają od marek przejrzystości i wiarygodności. Według Ipsos MORI, 23% mieszkańców Wielkiej Brytanii uważa zmiany środowiskowe i klimatyczne za jedno z najważniejszych wyzwań, z którymi mierzy się kraj. Co więcej, transparentność i proekologiczne działania nie są dziś tylko wyznacznikami etycznego biznesu, ale stają się usługą.

 • Paulina Górska
  Najczęściej z tego, że zrównoważony rozwój nie jest ważnym elementem strategii firmy. Dzisiaj, w obliczu kryzysu klimatycznego, zarządzający organizacjami powinni być świadomi swojego wpływu na środowisko i społeczeństwo, i wziąć za ten wpływ odpowiedzialność. Tego też oczekują konsumenci. Ostatecznie też wybierają portfelem – aż 66% konsumentów jest skłonna wydać więcej na zrównoważone marki, co potwierdzają badania Nielsen Global Corporate Sustainability Report.
  Paulina Górska | eko aktywistka, jedna z najbardziej wpływowych eko influencerek w Polsce.

W TrendSignals raporcie dotyczącym greenwashingu znajdą Państwo m.in. autorskie dane (wyniki badań przeprowadzonych przez nasz instytut) oraz wypowiedzi ekspertek: Pauliny Górskiej, Joanny Szabunko i Julii Wizowskiej. wraz z komentarzem.

Raport postanowiliśmy podzielić na dwie części: Black, w której znajdą Państwo przykłady greenwashingu, oraz White, w której zamieściliśmy przykłady dobrych praktyk. Części Black i White omówione zostały w kontekście pięciu obszarów: jedzenia, ubrań, kosmetyków, usług oraz technologii.

B&W

Greenwashing to zjawisko powszechne. Marki często przerzucają odpowiedzialność za wybory na konsumentów. Ale greenwashing to także działanie krótkowzroczne. Konsumenci są coraz bardziej świadomi i wymagający wobec produktów i usług.

Marki coraz częściej próbują sprostać tym oczekiwaniom tworząc w ich założeniu bardziej ekologiczne produkty i usługi. Niestety, wiele z nich w efekcie jest greenwashingiem, a nie realnie zrównoważonym produktem czy transparentnym komunikatem. O tym jakie zagrożenia niesie ze sobą to zjawisko, jak marki wykorzystują greenwashing przeczytacie w najnowszym numerze TrendSignals.

TrendSignals

TrendSignals to comiesięczne raporty dedykowane najnowszym trendom. Nasz zespół ekspertek i ekspertów w formie raportu inspiruje i pomaga firmom i instytucjom uporządkować wiedzę trendową. Dowiedz się więcej.

bg

#38 TrendSignals – CES 2020

#38 TrendSignals – CES 2020

CES to największe na świecie targi elektroniki i nowych technologii. Co roku śledzimy setki case studies, konferencji prasowych i premier produktów, aby w formie raportu TrendSignals przedstawić to, co najistotniejsze.
WIĘCEJ
#37 TrendSignals – Implementing AI

#37 TrendSignals – Implementing AI

Sztuczna inteligencja to temat, który w przeciągu ostatniego roku odmieniany był przez wszystkie przypadki. Dlatego ostatni tegoroczny numer Trend Signals poświęcamy sztucznej inteligencji i algorytmom.
WIĘCEJ
#36 TrendSignals –Sustainability Goals

#36 TrendSignals –Sustainability Goals

Sustainability. Zrównoważony rozwój. To obecnie absolutne buzzwordy. ONZ (już w 2015 roku) ustanowiła 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. W tym TrendSignals postanowiliśmy zobaczyć, w jaki sposób są one realizowane przez marki.
WIĘCEJ
#35 TrendSignals – New Digital World

#35 TrendSignals – New Digital World

W tym raporcie Trend Signals staramy się bliżej przyjrzeć jak „era post technologiczna” oraz technologiczne zmiany wpływają na zachowania i oczekiwania społeczeństwa.
WIĘCEJ
#34 TrendSignals – London Design Festival

#34 TrendSignals – London Design Festival

Odwiedziliśmy kilkadziesiąt instalacji i wystaw, zjechaliśmy cały Londyn, by zdefiniować dla Państwa 9 trendów dotyczących najważniejszych według nas tematów i obszarów.
WIĘCEJ
#33 TrendSignals – Festival Inspirations

#33 TrendSignals – Festival Inspirations

Kryzys wieku średniego? Nie przewiduję – tak Generacja Z myśli o swoim życiu w przyszłości. Wiecznie młodzi, pełni energii, z pracą, która jest ich pasją. A jak jest dziś?
WIĘCEJ
Zamknij

Pobierz bezpłatnie:
#39 TrendSignals – Greenwashing

Zamawiam z obowiązkiem zapłaty:
#39 TrendSignals – Greenwashing

Cena netto: 0 zł VAT: 0 zł Cena brutto (do zapłaty): 0 zł
 • Dane do wystawienia FV proforma:

 • Pełna nazwa potrzebna do wystawienia FV proforma
 • Numeru NIP potrzebujemy do wystawienia FV proforma
 • Moje dane osobowe podane w powyższym formularzu będą przetwarzane przez INFUTURE.INSTITUTE, prowadzony przez firmę INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak, nr NIP 9581316257, z siedzibą w Gdańsku, ul. Doki 1 (80-958 Gdańsk), administratora danych osobowych, w celu przetworzenia zapytania. Podanie danych jest niezbędne do przetworzenia zapytania.Podstawą przetwarzania danych jest moje żądanie.Dane osobowe będą przetwarzane na czas przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 • Hidden

Dołącz do newslettera infuture.institute

Każdego dnia w instytucie dzielimy się wiedzą. Raz na jakiś czas zbieramy to, co dla nas najważniejsze i wysyłamy w newsletterze.

Znajdziecie w nim:

 • wyniki naszych badań,
 • informacje z obszaru trendowego,
 • autorskie teksty, raporty, komentarze ekspertów,
 • a także „rozmowy o przyszłości”.

"*" oznacza pola wymagane

*
Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zostałem poinformowany, że moje dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, zwykłego, polegającego na analizie wykonanej przez osobę odpowiedzialną za działania marketingowe, a konsekwencją takiego przetwarzania będzie dobór odpowiednich ofert handlowych. Mam prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.*