zamknij

Wybierz język

Wybierz walutę

Ho, ho, ho & Here We Go(od)!

Święta to czas refleksji. W tym roku postanowiliśmy zaprosić Państwa do wspólnego zastanowienia się nad światem, w którym żyjemy. Jaki jest, jaki może być, a jaki my – jako jednostki – mamy na niego wpływ.

W infuture.institute wierzymy, że przyszłość nie jest zaprogramowana. Przyszłość, która nas czeka, zależy od nas. Przyszłość zaczyna się dziś. Dlatego też naszą kartkę świąteczną stworzyliśmy w myśl trendu Doing Good. Znajdą Państwo na niej pięć problemów, które jako ludzkość powinniśmy rozwiązać w bliższej lub dalszej przyszłości oraz listę organizacji, które starają się na nie odpowiedzieć już dziś. 

Dla naszego instytutu ważne są działania międzysektorowe i multidyscyplinarne. To one przynoszą najlepsze efekty. Zachęcamy Państwa do tego, aby w te święta przyjrzeć się inicjatywom, które starają się zmienić świat na lepsze.

Ho, ho, ho & Here We Go(od)!
Wszystkiego dobrego życzy zespół infuture.institute

Niehumanitarna hodowla zwierząt

Dieta roślinna to rosnący trend na całym świecie. W Polsce żyje już prawie milion wegetarian oraz wegan, a kolejne miliony Polaków ograniczają i planują ograniczać spożywanie mięsa*. Wpływa na to wiele czynników: zmiana światopoglądu, zmiany środowiskowe czy większa wrażliwość i świadomość dotycząca hodowlanej produkcji mięsa. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają fundacje i stowarzyszenia promujące dietę roślinną i walkę o prawa zwierząt. Wśród nich znajdziemy Stowarzyszenie Otwarte Klatki czy Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki. 

ACT NOW:

Il Peso Del Tempo Sospeso, Stefano Bombardieri, Art Biennale, Wenecja 2019 (zdj. Natalia Hatalska, infuture.institute


Zanieczyszczenie wody plastikiem

Problem zanieczyszczenia plastikiem dotyczy wszystkich mieszkańców naszej planety. Kawałki tego materiału znaleziono w Rowie Mariańskim, a na Oceanie Spokojnym dryfuje wyspa śmieci składająca się w większości z materiałów, które pochodzą z naszych gospodarstw domowych. Do 2050 roku w oceanach może być więcej plastiku niż ryb. Taki stan rzeczy sprawia, że zarówno organizacje pozarządowe jak i marki komercyjne pracują nad produkcją alternatywnych materiałów (w pełni biodegradowalnych) czy oczyszczaniem wód. W Polsce działaniami na rzecz oczyszczania wód i ograniczania zużycia plastiku zajmują się m.in. Fundacja Mare czy Polskie Stowarzyszenie Zero Waste.

ACT NOW

Deep see blue surrounding you, Pawilon Francji, Art Biennale, Wenecja 2019 (zdjęcie: Natalia Hatalska, infuture.institute)


Marnowanie zasobów

Od lipca tego roku żyjemy na kredyt ekologiczny. Oznacza to, że nasze korzystanie z zasobów nie jest zrównoważone. Do produkcji jednej pary dżinsów zużywa się 8 tysięcy litrów wody, a do wyprodukowania 1 kg wołowiny potrzeba 14,5 tysiąca litrów wody. Z kolei w Polsce marnujemy aż 9 milionów ton żywności (w przeliczeniu jest to ponad 50 kg na osobę) . Konsumpcjonizm to zjawisko, które dotyczy nie tylko nadmiernego wykorzystywania zasobów, ale też wzrostu nierówności. W niwelowanie skutków naszych nieprzemyślanych decyzji zaangażowane są takie organizacje jak Federacja Polskich Banków Żywności czy Centrum Ekonomii Współdzielenia Po-Dzielnia.

ACT NOW

Nowhere to Land, Yin Xiuzhen, Art Biennale, Wenecja 2019 (zdj. Natalia Hatalska, infuture.institute)


Samotność osób starszych 

Do 2050 roku co trzeci mieszkaniec Europy będzie miał ponad 60 lat. Dziś w tej części świata na depresję choruje około 7% populacji. Z kolei prognozy pokazują, że w ciągu całego swojego życia na depresję cierpieć będzie około 41% mieszkańców Europy***. Wśród przyczyn depresji wymienia się m.in. samotność, która obecnie jest określana jako choroba cywilizacyjna XXI wieku. W Wielkiej Brytanii problem samotności stał się tak powszechny, że aby z nim walczyć powołano stanowisko Ministra do walki z samotnością. W Polsce na samotność cierpi 3 na 10 seniorów****. Problemem tym zajmuje się m.in. organizacje Ogólnopolskie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich czy Stowarzyszenie Kreatywni 50 Plus.

ACT NOW

Imagine a world in which every living could live and age gracefully, Hera Herakut, mural w Berlinie (zdj. Natalia Hatalska, infuture.institute)


Marginalizacja kobiet

Według danych Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn — w 2019 roku na liście prezesów, członków zarządu i pracowników stosunek mężczyzn do kobiet wynosi 80 do 20 procent. Badania „Society of Women Engineers” przeprowadzane w Stanach Zjednoczonych mówią, że zaledwie 13% kobiet jest inżynierkami*****. Z kolei według raportu opracowanego przez Oxfam z 2019 roku, kobiety na świecie zarabiają 23% mniej niż mężczyźni******. Walka z marginalizacją kobiet obejmuje zatem z jednej strony edukację równościową czy promowanie tzw. role models, z drugiej, działania przeciwko payment gap, przemocy fizycznej, słownej czy ekonomicznej. Takie i podobne inicjatywy realizuje między innymi założona przez sześć nastolatek Fundacja Mamy Głos czy Stowarzyszenie Centrum Praw Kobiet.

ACT NOW

Somnyama Ngonyama, Hail the Dark Lioness, Zanele Muholi, Art Biennale, Wenecja 2019 (zdj. Natalia Hatalska, infuture.institute)

* www.rp.pl/Przemysl-spozywczy/310019879-Polacy-rezygnuja-z-miesa.html

** www.bankizywnosci.pl/wp-content/uploads/2018/10/Przewodnik-do-Raportu_FPBZ_-Nie-marnuj-jedzenia-2018.pdf

*** https://dane.gov.pl/,  data dostępu: 19.12.2019 r.

**** https://issuu.com/malibracia/docs/raport_mbu_za_2018_rok, data dostępu: 19.12.2019 r.

***** https://research.swe.org/, data dostępu: 19.12.2019 r.

****** https://views-voices.oxfam.org.uk/2019/01/economic-inequality-gender/, data dostępu: 19.12.2019 r.

Zamknij

Pobierz bezpłatnie:
Łowca androidów

Zamawiam z obowiązkiem zapłaty:
Łowca androidów

Cena netto: 100 zł VAT: 23 zł Cena brutto (do zapłaty): 123 zł
  • Dane do wystawienia FV proforma:

  • Pełna nazwa potrzebna do wystawienia FV proforma
  • Numeru NIP potrzebujemy do wystawienia FV proforma
  • Moje dane osobowe podane w powyższym formularzu będą przetwarzane przez INFUTURE.INSTITUTE, prowadzony przez firmę INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak, nr NIP 9581316257, z siedzibą w Gdańsku, ul. Doki 1 (80-958 Gdańsk), administratora danych osobowych, w celu przetworzenia zapytania. Podanie danych jest niezbędne do przetworzenia zapytania.Podstawą przetwarzania danych jest moje żądanie.Dane osobowe będą przetwarzane na czas przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  • Hidden

Dołącz do newslettera infuture.institute

Każdego dnia w instytucie dzielimy się wiedzą. Raz na jakiś czas zbieramy to, co dla nas najważniejsze i wysyłamy w newsletterze.

Znajdziecie w nim:

  • wyniki naszych badań,
  • informacje z obszaru trendowego,
  • autorskie teksty, raporty, komentarze ekspertów,
  • a także „rozmowy o przyszłości”.

"*" oznacza pola wymagane

*
Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zostałem poinformowany, że moje dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, zwykłego, polegającego na analizie wykonanej przez osobę odpowiedzialną za działania marketingowe, a konsekwencją takiego przetwarzania będzie dobór odpowiednich ofert handlowych. Mam prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.*