zamknij

Wybierz język

Wybierz walutę

Natalia Hatalska autorytetem polskiego biznesu

Podczas gali otwarcia Europejskiego Forum Nowych Idei ogłoszone zostały wyniki rankingu „Kogo słucha polski biznes?”. Na liście najważniejszych autorytetów polskiego biznesu znalazła się CEO i założycielka naszego instytutu – Natalia Hatalska.

Ośrodek THINKTANK przy współpracy Instytutu Monitorowania Mediów już po raz trzeci opracował listę najważniejszych autorytetów polskiego biznesu. Zbadali, czyj głos spośród ekonomistów, doradców biznesu oraz przedsiębiorców jest najchętniej słuchany przez środowisko biznesowe. Tegoroczny ranking nawiązuje do dwóch poprzednich edycji zrealizowanych w latach 2009 i 2012. Został opracowany na podstawie metodologii wzorowanej na badaniach Accenture Institute of Strategic Change (ranking najbardziej cenionych myślicieli biznesowych w USA). Na finalny wynik edycji 2019 miały wpływ trzy zmienne:

– bezpośrednie wskazania panelu eksperckiego złożonego z członków Rady Ekspertów THINKTANK (więcej informacji o ekspertach: think-tank.pl). Każdy z jego uczestników układał spontanicznie listę ludzi mających jego zdaniem wpływ na poglądy środowiska biznesowego, bez rozróżnienia na ekonomistów, doradców biznesu czy przedsiębiorców i menadżerów. Następnie proponował po 10 najważniejszych osób w każdej z tych kategorii. Tak powstały wstępne listy najczęściej wskazywanych nazwisk;

– liczba cytowań i publikacji w prasie oraz Internecie w ciągu ostatnich 12 miesięcy (do sierpnia 2019 r.) według monitoringu Instytutu Monitorowania Mediów (www.imm.pl):

– liczba wyszukiwań w Google, ustalona za pomocą narzędzia Google Trends.

 • Zbigniew Gajewski
  – W świadomości ludzi biznesu gości dziś niepewność. Wydaje się, że w takiej rozedrganej sytuacji potrzeba autorytetów jest oczywista. Dziś zaspokajają ją przede wszystkim osoby już znane, o ugruntowanej pozycji, występujące na kongresach, konferencjach i w najpopularniejszych mediach. Na rynku idei biznesowych jest też coraz więcej młodych ekspertów, dostrzegających nowe zjawiska i mówiących o nich nowym językiem. Jednak są oni obecni głównie w Internecie, gdzie prowadzą blogi, piszą artykuły, komentują nową rzeczywistość. Ich wpływ jest na razie rozproszony, ale z czasem będą się przebijać do mainstreamu, co zamierzamy uważnie obserwować.
  Zbigniew Gajewski | Autor i Partner w Ośrodku dialogu i analiz THINKTANK

Dwie z pierwszych zmiennych miały po 40 proc. wpływu na ostateczny kształt list, waga trzeciej to 20 proc. W badaniu celowo nie wzięliśmy pod uwagę ekspertów i osób pełniących funkcje polityczne i rządowe oraz szefów instytucji publicznych (banku centralnego, giełdy itp.), których wpływ i obecność w przestrzeni publicznej jest związana z pełnioną funkcją.

Przystępując do opracowania rankingu zespół THINKTANK był ciekaw, czy i jak zmieniła się hierarchia autorytetów polskiego biznesu od 2012 r., kiedy powstała jego poprzednia edycja. W tym czasie nastąpiła dekompozycja sceny biznesowej, osłabła siła wpływu mediów tradycyjnych i wzrosła rola Internetu. Znacząco zmieniły się też paradygmaty gospodarcze. Przede wszystkim zachwiała się wiara, że wolny rynek automatycznie rozwiązuje wszystkie problemy, że zgodnie współpracująca gospodarka globalna to jedyny scenariusz dla świata przyszłości. Gwałtownie przyspieszyła rewolucja cyfrowa.

Wyniki rankingu „Kogo słucha polski biznes?” 2019 (w kolejności alfabetycznej)

Najchętniej słuchani doradcy biznesu

 1. Jan Krzysztof Bielecki
 2. Andrzej Jacek Blikle
 3. Janusz Czapiński
 4. Adrian Furgalski
 5. Natalia Hatalska
 6. Dominika Maison
 7. Jeremi Mordasewicz
 8. Rafał Ohme
 9. Jacek Santorski
 10. Jacek Socha

Najchętniej słuchani ekonomiści

 1. Leszek Balcerowicz
 2. Marek Belka
 3. Jakub Borowski
 4. Janusz Jankowiak
 5. Andrzej Koźmiński
 6. Ignacy Morawski
 7. Witold Orłowski
 8. Dariusz Rosati
 9. Andrzej Rzońca
 10. Mateusz Szczurek

Najchętniej słuchani przedsiębiorcy i menedżerowie

 1. Henryka Bochniarz
 2. Paweł Borys
 3. Leszek Czarnecki
 4. Irena Eris
 5. Janusz Filipiak
 6. Zbigniew Jagiełło
 7. Dominika Kulczyk
 8. Michał Sołowow
 9. Zygmunt Solorz
 10. Maciej Witucki
Zamknij

Pobierz bezpłatnie:
Analizy i raporty

Zamawiam z obowiązkiem zapłaty:
Analizy i raporty

Cena netto: 0 zł VAT: 0 zł Cena brutto (do zapłaty): 0 zł
 • Dane do wystawienia FV proforma:

 • Pełna nazwa potrzebna do wystawienia FV proforma
 • Numeru NIP potrzebujemy do wystawienia FV proforma
 • Moje dane osobowe podane w powyższym formularzu będą przetwarzane przez INFUTURE.INSTITUTE, prowadzony przez firmę INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak, nr NIP 9581316257, z siedzibą w Gdańsku, ul. Doki 1 (80-958 Gdańsk), administratora danych osobowych, w celu przetworzenia zapytania. Podanie danych jest niezbędne do przetworzenia zapytania.Podstawą przetwarzania danych jest moje żądanie.Dane osobowe będą przetwarzane na czas przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 • Hidden

Dołącz do newslettera infuture.institute

Każdego dnia w instytucie dzielimy się wiedzą. Raz na jakiś czas zbieramy to, co dla nas najważniejsze i wysyłamy w newsletterze.

Znajdziecie w nim:

 • wyniki naszych badań,
 • informacje z obszaru trendowego,
 • autorskie teksty, raporty, komentarze ekspertów,
 • a także „rozmowy o przyszłości”.

"*" oznacza pola wymagane

*
Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zostałem poinformowany, że moje dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, zwykłego, polegającego na analizie wykonanej przez osobę odpowiedzialną za działania marketingowe, a konsekwencją takiego przetwarzania będzie dobór odpowiednich ofert handlowych. Mam prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.*