zamknij

Wybierz język

Wybierz walutę

Smart bedroom

Wizja przyszłości sypialni jako pomieszczenia typu smart wynika z dwóch głównych czynników zmian, które obserwujemy już dziś. Chodzi o digitalizację życia oraz kryzys energetyczny.

Rozwiązania przewidujące coraz bardziej spersonalizowane ustawienia, dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb i upodobań od wielu lat nieprzerwanie stają się coraz bardziej powszechne. Wyniki badań pokazują, że co 3. badany Polak deklaruje zainteresowanie rozwiązaniami z obszarów związanych m.in. z inteligentnym oświetleniem, systemami zarządzania domem i mediami oraz monitoringiem domu. W Raporcie wydanym we współpracy z firmą innogy pisaliśmy, że smart living to koncepcja, która oparta jest o to, aby zoptymalizować, inteligentnie i efektywnie zarządzać środowiskiem i obszarami, w których funkcjonujemy. Dotyczy to również obszaru naszej sypialni. Wiele z rozwiązań z obszaru smart paradoksalnie jest odpowiedzią na potrzebę wyciszenia i odcięcia od nadmiaru bodźców. Np. PEGASI Smart Sleep Glasses II to specjalistyczne okulary, które pozwalają poprawić jakość snu bez potrzeby stosowania leków lub specjalistycznych metod. Okulary wykorzystują terapię światłem i pobudzają układ nerwowy oraz regulują poziom melatoniny, by poprawić jakość snu.

Scenariusz smart bedroom zakłada, że pojawią się także inteligentne materiały, które wspomogą wydajny wypoczynek (mierząc parametry snu i naszego organizmu, będą wiedziały, kiedy ochłodzić czy ocieplić ciało śpiącego i będą aktywnie reagować na jego potrzeby). Inteligentne rozwiązania w sypialni i meble będą adaptować się do aktualnych nastrojów domowników. Przestrzeń sypialniana będzie elastycznie i dynamicznie dopasowywać się do indywidualnych preferencji (zarządzać temperaturą, energią, oświetleniem, ustawieniem, przeznaczeniem mebli) oraz czuwać nad bezpieczeństwem.
W raporcie Smart Living opisywaliśmy urządzenie monitorujące jakość powietrza w domu. Stężenie kurzu, aerozoli atmosferycznych czy domową chemię, ale także analizuje stopień zanieczyszczenia na zewnątrz. Zebrane informacje są przekazywane do aplikacji mobilnej (przykład: Flow)

Technologia już dziś przychodzi nam z pomocą i czuwa nad efektywnością naszego wypoczynku. Firma HiCan design zaprojektowała inteligentne łóżko, naszpikowane nowościami technologicznymi i zarządzane głosem. Baldachimy wokół łóżka tworzą intymny kokon, ale jednocześnie mogą być także ekranami kina domowego czy miejscem komunikacji ze znajomymi. Łóżko posiada zautomatyzowaną regulację podgłówka i podnóżka oraz ekran dotykowy wbudowany w zagłówek. Można głosowo sterować światłami przy łóżku, a wieloplatformowa aplikacja internetowa umożliwia także np. grę na x-boxie lub playstation. Łóżko ma także wbudowany Personal Health Tracker.

Łóżko firmy HiCan design, foto: www.hi-interiors.com

Strach i coraz częstsze doniesienia o np. atakach hakerskich na infrastrukturę krytyczną czy obawy przed tym, że w najbliższej przyszłości może brakować źródeł prądu, sprawia, że istotne staje się rozważenie jak działają systemy energetyczne działające w oparciu o alternatywne źródła zasilania.

Blackout (awaria zasilania) powoduje bowiem wyłączenie wszystkich urządzeń elektrycznych, które nie posiadają awaryjnego zasilania. Gdy zabraknie prądu przestają działać wszystkie silniki, systemy oświetleniowe, wentylacyjne czy elektryczne źródła ciepła.
Ponadto Dreamlight może odtwarzać wiele dźwięków – biały szum czy osobistą kolekcję muzyki. Dostępna jest również aplikacja Dreamlight, która dzięki personalizacji (bazującej na profilu genetycznym) pozwala na ułożenie indywidualnego schematu relaksującego i odprężającego snu.

Design spekulatywny, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, autorki: Adrianna Żukowska i Pola Budzyńska

Liczba rozwiązań, które są niezależne od zewnętrznych podmiotów i są samowystarczalne rośnie. W przyszłości zaś w coraz większym stopniu wykorzystywane w nich będą zapewne dopiero rozwijające się technologie. Będą one w stanie dostarczyć pełnego zapotrzebowania na energię mieszkańców i to wyłącznie energią odnawialną i off-grid, czyli bez podłączenia do zewnętrznej sieci elektrycznej. W mieszkaniach, czy sypialniach istotne staną się meble, dodatki czy urządzenia działające przez dłuższy czas bez energii zewnętrznej.


Warsztaty: Sypialnia przyszłości

Zapraszamy na warsztaty, składające się z 2 modułów:

 • Moduł 1: Prezentacja inspiracyjna (wnioski z raportu w pigułce),
 • Moduł 2: Wypracowanie konsekwencji przedstawionych scenariuszy (dziś, jutro, pojutrze) dla Twojego biznesu.

Efekt warsztatów:

 • konkretne koncepcje biznesowe, w odpowiedzi na wybrane scenariusze,
 • znajomość najistotniejszych trendów społecznych, technologicznych i ekonomicznych w kontekście przyszłości sypialni.
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY
 • Zapytaj o ofertę

 • Moje dane osobowe podane w powyższym formularzu będą przetwarzane przez INFUTURE.INSTITUTE, prowadzony przez firmę INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak, nr NIP 9581316257, z siedzibą w Gdańsku, ul. Doki 1 (80-958 Gdańsk), administratora danych osobowych, w celu przetworzenia zapytania. Podanie danych jest niezbędne do przetworzenia zapytania.Podstawą przetwarzania danych jest moje żądanie.Dane osobowe będą przetwarzane na czas przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 • Hidden
Zamknij

Pobierz bezpłatnie:
Sypialnia przyszłości

Zamawiam z obowiązkiem zapłaty:
Sypialnia przyszłości

Cena netto: 0 zł VAT: 0 zł Cena brutto (do zapłaty): 0 zł
 • Dane do wystawienia FV proforma:

 • Pełna nazwa potrzebna do wystawienia FV proforma
 • Numeru NIP potrzebujemy do wystawienia FV proforma
 • Moje dane osobowe podane w powyższym formularzu będą przetwarzane przez INFUTURE.INSTITUTE, prowadzony przez firmę INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak, nr NIP 9581316257, z siedzibą w Gdańsku, ul. Doki 1 (80-958 Gdańsk), administratora danych osobowych, w celu przetworzenia zapytania. Podanie danych jest niezbędne do przetworzenia zapytania.Podstawą przetwarzania danych jest moje żądanie.Dane osobowe będą przetwarzane na czas przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 • Hidden

Dołącz do newslettera infuture.institute

Każdego dnia w instytucie dzielimy się wiedzą. Raz na jakiś czas zbieramy to, co dla nas najważniejsze i wysyłamy w newsletterze.

Znajdziecie w nim:

 • wyniki naszych badań,
 • informacje z obszaru trendowego,
 • autorskie teksty, raporty, komentarze ekspertów,
 • a także „rozmowy o przyszłości”.

"*" oznacza pola wymagane

*
Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zostałem poinformowany, że moje dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, zwykłego, polegającego na analizie wykonanej przez osobę odpowiedzialną za działania marketingowe, a konsekwencją takiego przetwarzania będzie dobór odpowiednich ofert handlowych. Mam prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.*