Future scenarios

Tematy związane z jedzeniem są pełne sprzeczności i paradoksów (nieograniczony dostęp do oferty produktów żywnościowych z bardzo odległych rejonów, nadmiar jedzenia i jego marnotrawienie, nadwaga, otyłość i głód,  zużywanie przez 20% ludności świata 86% światowych zasobów, przykładanie wagi do jedzenia i jedzenie szybkie, z gotowych, wysoko przetworzonych dań). Jedzenie, które powinno być źródłem zdrowia i energii, paradoksalnie jest także przyczyną wielu chorób i problemów. Zaczęło też pełnić nowe funkcje i staje się rodzajem lekarstwa, eliksirem długowieczności.

Plant-based food

Scenariusz Plant-based food zakłada, że w związku z możliwym załamaniem na rynku mięsa oraz faktem, że zbilansowana dieta roślinna ma korzystny wpływ na zdrowie, w przyszłości nasza dieta będzie w 100% polegała na produktach roślinnych. Według badań prawie co trzeci internauta (29%) zadeklarował, że jego zdaniem w przyszłości będziemy jeść dania wyłącznie z roślin. Instytut Żywności i Żywienia stoi na stanowisku, że prawidłowo zbilansowane diety wegetariańskie zapewniają korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu wielu chorób, takich jak: osteoporoza, dna moczanowa, niektóre nowotwory, stany zwyrodnieniowe, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze (szczególnie u osób dorosłych). Pod koniec 2016 r. Instytut Żywności i Żywienia opublikował nową wersję piramidy żywienia. Względem wersji z 2009 r. największą zmianą jest „awans” warzyw i owoców na pierwsze miejsce wśród grup produktów spożywczych zalecanych do spożycia. Dieta roślinna może być więc w przyszłości podstawą żywienia człowieka. Warzywa dostarczą nam witamin, minerałów i antyoksydantów, a owoce – dodatkowej energii i witamin. W badaniach przeprowadzonych na potrzeby tego raportu najwięcej osób wybrało odpowiedź, że w przyszłości podstawą diety ludzi będą właśnie warzywa (24%) i owoce (18%).

Superfoods

Scenariusz Superfoods zakłada, że dieta przyszłości będzie bazowała na tzw. superfoods, czyli produktach z niezwykle bogatą ilością cennych dla organizmu minerałów, witamin i innych składników odżywczych. Nie istnieje jedna obowiązująca lista superfoods. Na miano superżywności zasługują produkty naturalne, nieprzetworzone, mało kaloryczne, takie jak m.in. algi, aloes, jagody goji i açaí czy quinoa. Niezwykłymi wartościami odżywczymi mogą pochwalić się także polskie produkty, takie jak: dynia i jej nasiona, jarmuż, siemię lniane, żurawina, kasza jaglana, natka pietruszki czy rokitnik. Superfoods to skoncentrowane dawki witamin czy minerałów, które możemy szybko przyswoić, oraz produkty, które najczęściej nie potrzebują długich przygotowań. Superfoods pomagają szybko zregenerować siły, zachować zdrowie i młodość, i urodę, a dzięki temu, że zawierają wiele antyoksydantów, hamują też procesy starzenia się oraz wzmacniają układ krążenia.

Edible Bugs

Scenariusz Edible Bugs zakłada, że jednym z głównych źródeł białka w przyszłości będą owady. Obecnie to najtańsze i najszerzej dostępne alternatywne źródło białka na Ziemi, choć jednocześnie – aby przyjęło się na masową skalę, także w Europie i USA – musi pokonać bariery kulturowe. Owady stanowią najliczniejszą gromadę zwierząt żyjących na naszej planecie. Szacuje się, że ok. 1900 gatunków można zaliczyć do jadalnych dla ludzi i zwierząt.  Trzeba mieć na uwadze, że insekty są bardzo pożywnym i zdrowym źródłem tłuszczu, białka czy błonnika, dlatego zdaniem niektórych badaczy mogą być w naszej diecie doskonałym zamiennikiem mięsa czy ryb.

Powder Food

Scenariusz Powder Food zakłada, że w związku z coraz szybszym tempem życia, a także z coraz większym zapotrzebowaniem na szybko przyswajalną, zdrową i dobrze zbilansowaną dietę, w przyszłości ludzie skupią się na produktach z kategorii powder food (jedzenia w proszku). Taka forma żywienia ma nam zaoszczędzić czas i pieniądze, a także przynieść korzyści dla środowiska (np. zmniejszyć zużycie prądu, ograniczyć produkcję mięsa i produktów odzwierzęcych itp.). W badaniu przeprowadzonym na potrzeby tego raportu prawie co piąty badany (18%) zadeklarował, że w przyszłości dieta ludzka będzie opierać się na koktajlach czy tabletkach.Nutrigenomika to dział nauki zajmujący się wpływem bioaktywnych składników diety na ekspresję genów. Jednym z celów nutrigenomiki jest opracowanie indywidualnej diety zmniejszającej ryzyko wystąpienia choroby i poprawiającej stan zdrowia poszczególnych osób i społeczeństw. Indywidualnie przygotowane składniki diety na podstawie kodu DNA dają możliwość ochrony przed chorobami cywilizacyjnymi, a jedzenie może stać się w przyszłości także lekarstwem.

Warsztaty: Jedzenie przyszłości

Zapraszamy na warsztaty, składające się z 2 modułów:

 • Moduł 1: Prezentacja inspiracyjna (wnioski z raportu w pigułce),
 • Moduł 2: Wypracowanie konsekwencji przedstawionych trendów i prognoz dla Twojego biznesu.

Efekt warsztatów:

 • konkretne koncepcje biznesowe, w odpowiedzi na wybrane trendy,
 • znajomość najistotniejszych czynników zmian w kontekście przyszłości jedzenia.
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY
 • Zapytaj o ofertę

 • Moje dane osobowe podane w powyższym formularzu będą przetwarzane przez INFUTURE.INSTITUTE, prowadzony przez firmę INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak, nr NIP 9581316257, z siedzibą w Gdańsku, ul. Doki 1 (80-958 Gdańsk), administratora danych osobowych, w celu przetworzenia zapytania. Podanie danych jest niezbędne do przetworzenia zapytania.Podstawą przetwarzania danych jest moje żądanie.Dane osobowe będą przetwarzane na czas przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 • Hidden
Zamknij

Pobierz bezpłatnie:
Future of Food

Zamawiam z obowiązkiem zapłaty:
Future of Food

Cena netto: zł VAT: zł Cena brutto (do zapłaty): 0 zł
 • Dane do wystawienia FV proforma:

 • Pełna nazwa potrzebna do wystawienia FV proforma
 • Numeru NIP potrzebujemy do wystawienia FV proforma
 • Moje dane osobowe podane w powyższym formularzu będą przetwarzane przez INFUTURE.INSTITUTE, prowadzony przez firmę INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak, nr NIP 9581316257, z siedzibą w Gdańsku, ul. Doki 1 (80-958 Gdańsk), administratora danych osobowych, w celu przetworzenia zapytania. Podanie danych jest niezbędne do przetworzenia zapytania.Podstawą przetwarzania danych jest moje żądanie.Dane osobowe będą przetwarzane na czas przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 • Hidden

Dołącz do newslettera infuture.institute

Każdego dnia w instytucie dzielimy się wiedzą. Raz na jakiś czas zbieramy to, co dla nas najważniejsze i wysyłamy w newsletterze.

Znajdziecie w nim:

 • wyniki naszych badań,
 • informacje z obszaru trendowego,
 • autorskie teksty, raporty, komentarze ekspertów,
 • a także „rozmowy o przyszłości”.

"*" oznacza pola wymagane

*
Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zostałem poinformowany, że moje dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, zwykłego, polegającego na analizie wykonanej przez osobę odpowiedzialną za działania marketingowe, a konsekwencją takiego przetwarzania będzie dobór odpowiednich ofert handlowych. Mam prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.*