zamknij

Wybierz język

Wybierz walutę

Nomads

Klasyczny nomadyzm to tryb życia polegający na ciągłym przenoszeniu się z miejsca na miejsce, charakterystyczny dla społeczności pasterskich czy łowieckich. Obecnie pojęcie nomadyzmu stosuje się także do opisania ludzi, którzy wędrują po kraju czy świecie, pracują zdalnie i żyją w wielu różnych miejscach, często nie mając stałego adresu – stąd określenia współczesny nomadyzm czy cyfrowy nomadyzm.

W badaniu zrealizowanym na potrzeby raportu dotyczącego współczesnego nomadyzmu (badanie CAWI na reprezentatywnej grupie internautów N=1022, Mobil Institute na zlecenie infuture hatalska foresight institute, wrzesień, 2016 r.) aż 86% respondentów przyznało, że nigdy nie spotkało się z pojęciem cyfrowego nomadyzmu, a 85% zadeklarowało, że nie zna osoby, która prowadzi taki styl życia. Mobilność wynikająca z określenia nomadyzm rozumiana jest w powszechnej opinii na dwa sposoby: jako możliwość fizycznego przemieszczania się, podróży, wędrówki oraz jako mobilność związana z faktem, że dziś każdy posiadacz smartfona czy laptopa z dostępem do internetu ma cały świat w zasięgu ręki, niezależnie od tego, w której części globu aktualnie się znajduje.

Również osoby, które same uważają się za cyfrowych nomadów (digital nomads), definiują to pojęcie bardzo różnie. Część z nich skupia się na cyfrowości i szansach związanych z pracą zdalną. Inni uważają, że cyfrowy nomadyzm to styl życia, wykraczający poza pracę zdalną i podróże.

Cyfrowy nomadyzm nie wydaje się polskim internautom atrakcyjnym pomysłem na życie. Po zdefiniowaniu im szczegółowo, kim jest cyfrowy nomada i jak żyje, zaledwie 10% osób uznało taki tryb życia za interesujący.

Do grupy współczesnych nomadów można zaliczyć również coraz bardziej widoczną grupę miejskich nomadów. Są to osoby mające najczęściej stałe miejsce zamieszkania, wykorzystujące współczesny rozwój infrastruktury (połączenia lotnicze, kolejowe, autostrady) do tego, by mieszkać i pracować w różnych miastach.

Popularność cyfrowego nomadyzmu rośnie od momentu wydania książki Timothy’ego Ferrissa 4–godzinny tydzień pracy. W niniejszym raporcie zamiast określenia cyfrowy nomadyzm wykorzystywane jest sformułowanie współczesny nomadyzm. Osoby te nie definiują się przez technologię, ale przez styl życia i system wartości: mobilność, wolność, niezależność. Na konferencji DNX Global w 2015 roku oszacowano, że do 2035 roku do miana cyfrowych nomadów będzie można zaliczyć około miliarda osób na całym świecie.

Nomadyzm jako styl życia to trend rosnący. Wskazuje na to m.in. rozwój freelancingu, rosnąca popularność platform dla freelancerów, szybki rozwój przestrzeni coworkingowych, rozwój colivingu, workaction.

Zamknij

Pobierz bezpłatnie:
Wędrowcy. Raport o współczesnych nomadach.

Zamawiam z obowiązkiem zapłaty:
Wędrowcy. Raport o współczesnych nomadach.

Cena netto: 0 zł VAT: 0 zł Cena brutto (do zapłaty): 0 zł
  • Dane do wystawienia FV proforma:

  • Pełna nazwa potrzebna do wystawienia FV proforma
  • Numeru NIP potrzebujemy do wystawienia FV proforma
  • Moje dane osobowe podane w powyższym formularzu będą przetwarzane przez INFUTURE.INSTITUTE, prowadzony przez firmę INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak, nr NIP 9581316257, z siedzibą w Gdańsku, ul. Doki 1 (80-958 Gdańsk), administratora danych osobowych, w celu przetworzenia zapytania. Podanie danych jest niezbędne do przetworzenia zapytania.Podstawą przetwarzania danych jest moje żądanie.Dane osobowe będą przetwarzane na czas przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
  • Hidden

Dołącz do newslettera infuture.institute

Każdego dnia w instytucie dzielimy się wiedzą. Raz na jakiś czas zbieramy to, co dla nas najważniejsze i wysyłamy w newsletterze.

Znajdziecie w nim:

  • wyniki naszych badań,
  • informacje z obszaru trendowego,
  • autorskie teksty, raporty, komentarze ekspertów,
  • a także „rozmowy o przyszłości”.

"*" oznacza pola wymagane

*
Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zostałem poinformowany, że moje dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, zwykłego, polegającego na analizie wykonanej przez osobę odpowiedzialną za działania marketingowe, a konsekwencją takiego przetwarzania będzie dobór odpowiednich ofert handlowych. Mam prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.*