Who are you nomads?

Z badań infuture institute (badanie CAWI na grupie cyfrowych nomadów N=98, Mobil Institute na zlecenie infuture hatalska foresight institute, wrzesień/listopad, 2016 r.) wynika, że współcześni nomadzi to osoby stosunkowo młode (88% respondentów stanowiły osoby w wieku 25–44 lat).

Wśród osób żyjących w ten sposób spotkać można blogerów, marketerów, tłumaczy, grafików, copywriterów, nauczycieli, psychologów. 31% respondentów zadeklarowało, że żyje w klasycznej rodzinie ( mąż/żona/dzieci), a prawie 60% badanych osób pozostaje w związku. Rodzina jest dla nich istotna – 60% respondentów zadeklarowało, że chce w przyszłości założyć rodzinę i mieć dzieci (zagregowane odpowiedzi „tak” i „raczej tak”).

Samotność i utrudniony kontakt z bliskimi są wymieniane jako największe wady cyfrowego nomadyzmu (odpowiednio 37% i 35%). Niezależność i wolność to z kolei najważniejsze zalety cyfrowego nomadyzmu (odpowiednio 75% i 68%).

Infuture.institute, badanie ilościowe (CAWI). Zebrano opinie od 1022 polskich internautów.

Badanie ilościowe wzbogacone zostało wywiadami indywidualnymi. Latem 2016 roku Aleksandra Trapp z infuture hatalska foresight institute przeprowadziła rozmowy ze współczesnymi nomadami i ludźmi, którym bliski jest taki model życia. Były wśród nich osoby podróżujące samotnie, pary i rodziny z dziećmi. Pytani o wartości, motywacje, pracę, rodzinę, stosunek do rzeczy, opowiadali przy okazji o sobie, swoich marzeniach i planach na przyszłość.

Współczesnych nomadów łączy wspólnota wartości oparta na niezależności, wolności i rozwoju osobistym. Mają podobne podejście do pracy, stosunek do rzeczy materialnych (nigdy nie mówią o wyrzeczeniach, najwyżej po prostu porzucają pragnienie gromadzenia przedmiotów, cenią minimalizm) czy relację z nowymi technologiami. Ważne również jest zdrowie, sport i duchowość.

Praca, życie, podróżowanie są dla nich przenikającymi się sferami. Podkreślają wagę odpowiedzialności i samodyscypliny (zwłaszcza ci, którzy podczas podróży pracują), no i żeby nie ustawać w biegu pod żadnym względem, odczuwać satysfakcję z tego, co się robi (wszyscy).

Są szczęśliwi:

 • Szczęście to dla mnie wolność wynikająca ze świadomości swoich decyzji. To możliwość kształtowania własnego życia. Trochę na przekór Lennonowi, który powiedział, że życie upływa, gdy ludzie snują plany. Bardzo dobrze jest czuć, że to, gdzie teraz się jest, wynika z naszych działań i decyzji. To poczucie kontroli jest dla mnie bardzo ważne.
  Michał Majewski

Poznają ludzi (a nawet narody):

 • Amerykanie reagują inaczej niż Polacy. U nas, gdy obcy ludzie dowiadują się, że jest nas siedmioro, tata zrobił sobie roczną przerwę w pracy, a mama też nie pracuje, to często podchodzą do nas z dystansem. Ale Amerykanie są bardzo otwartymi ludźmi.
  Klara Mitral

Mają zwierzaki:

 • W Meksyku zaadoptowaliśmy psa. Daliśmy mu na imię Django Unchained (Django bez łańcucha), bo gdy go wzięliśmy ze schroniska miał jeszcze na szyi łańcuch, na którym trzymał go pierwszy właściciel. Django przejechał z nami Amerykę Środkową i Południową, zabraliśmy go samolotem do Polski, a teraz jest z nami w Barcelonie. On czuje się dobrze wszędzie, o ile jest z nami. A z nami jest zawsze – weszliśmy razem na sześciotysięcznik i pływaliśmy katamaranem po Karaibach.
  Justyna Fabijańczyk

Zamknij

Pobierz bezpłatnie:
Wędrowcy. Raport o współczesnych nomadach.

Zamawiam z obowiązkiem zapłaty:
Wędrowcy. Raport o współczesnych nomadach.

Cena netto: zł VAT: zł Cena brutto (do zapłaty): 0 zł
 • Dane do wystawienia FV proforma:

 • Pełna nazwa potrzebna do wystawienia FV proforma
 • Numeru NIP potrzebujemy do wystawienia FV proforma
 • Moje dane osobowe podane w powyższym formularzu będą przetwarzane przez INFUTURE.INSTITUTE, prowadzony przez firmę INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak, nr NIP 9581316257, z siedzibą w Gdańsku, ul. Doki 1 (80-958 Gdańsk), administratora danych osobowych, w celu przetworzenia zapytania. Podanie danych jest niezbędne do przetworzenia zapytania.Podstawą przetwarzania danych jest moje żądanie.Dane osobowe będą przetwarzane na czas przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 • Hidden

Dołącz do newslettera infuture.institute

Każdego dnia w instytucie dzielimy się wiedzą. Raz na jakiś czas zbieramy to, co dla nas najważniejsze i wysyłamy w newsletterze.

Znajdziecie w nim:

 • wyniki naszych badań,
 • informacje z obszaru trendowego,
 • autorskie teksty, raporty, komentarze ekspertów,
 • a także „rozmowy o przyszłości”.

"*" oznacza pola wymagane

*
Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zostałem poinformowany, że moje dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, zwykłego, polegającego na analizie wykonanej przez osobę odpowiedzialną za działania marketingowe, a konsekwencją takiego przetwarzania będzie dobór odpowiednich ofert handlowych. Mam prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.*