Hello Adaptable & Flexible Spaces

2018 to rok wzrostu i dojrzewania coworkingów w Polsce: 70% wskazało, że powiększyła się liczba ich członków, 50% zwiększyło liczbę posiadanych stanowisk, 60% odnotowało zyski wyższe niż w 2017 r. (badanie internetowe przeprowadzone wśród 47 coworkingów działających w Polsce przez infuture hatalska foresight institute, styczeń 2019). 

81% badanych działa na rynku dłużej niż dwa lata (w zeszłorocznym raporcie było to 68%). Średnia długość funkcjonowania coworkingu na przestrzeni ostatnich lat się regularnie wydłuża zarówno w Polsce, jak i na świecie.

W 2018 r. zyski przynosi połowa z badanych coworków (na świecie wg raportu Deskmag, największego i najbardziej znanego corocznego światowego badania coworkingów, zyski przyniosło 42% coworkingów, a 25% odnotowało stratę).

Co trzeci coworking, w 2017 roku – co dziesiąty, dysponuje powierzchnią większą niż 300m² oferującą więcej niż 30 stanowisk pracy. Jest to również światowy trend. W porównaniu do roku 2014 średnia wielkość w roku 2018 wzrosła o 461m² (2014: 332 m² vs 2018: 793 m²). Na świecie wzrasta też średnia liczba członków coworkingów z 31 osób w 2012 r. do 82 w 2018 roku. 

Wraz ze wzrostem przestrzeni rosną też zespoły zarządzające coworkingami. O ile w 2017 r. połowa ankietowanych coworkingów była prowadzona przez jedną osobę, to w 2018 r. już 2/3 miało przynajmniej dwuosobowy zespół.

Nie zmienia się fakt, że przestrzenie coworkingowe są domeną dużych miast. Obecnie na świecie 55% coworkingów znajduje się w miejscowościach powyżej 500 tys. mieszkańców. Z badań wynika, że w Polsce liczba ta jest jeszcze wyższa. Aż 2/3 coworkingów działa w miejscowościach powyżej 500 tys. mieszkańców, zaś duże coworkingi, czyli te powyżej 300 m² funkcjonują wyłącznie w dużych miastach.

Niemal każdy z badanych coworkingów ma wśród swoich członków przedstawicieli branży IT czy ITC, co ma też potwierdzenie w danych światowych. Coraz częściej jednak w przestrzeniach wspólnych rezydują specjaliści zajmujący się PR-em, marketingiem i sprzedażą. Drugą co do popularności kategorią są media społecznościowe, media, rozrywka (66%) oraz usługi, handel, e-commerce, transport (64%). Jedynie co dziesiąty coworking wskazał, że obsługuje tylko jedną branżę (każdorazowo była to branża IT, ITC). 

Warto w tym kontekście przyjrzeć się światowym trendom w coworkingu przewidywanym na rok 2019.

Coraz popularniejsze są coworkingi niszowe (Niche Coworking) – przestrzenie ukierunkowane wyłącznie na wybraną grupę, np. fotografów, muzyków, designerów, kobiet. Są tam udogodnienia niezbędne do pracy: studia fotograficzne, muzyczne i nagraniowe, galerie, sprzęt, np. drukarki 3D.

Swoje działy w coworkingowych przestrzeniach ma Microsoft, Apple, Facebook czy IBM (Corporate Coworking). Zaletą okazuje się połączenie atmosfery panującej w coworkingu i jego udogodnień z możliwością zagospodarowania i dostosowania do własnych potrzeb danych firm (umieszczanie logo czy kolorystyki danej firmy).

Trend Lifestyle Spaces łączy w sobie rozwiązania przestrzenne, które tworzą miejsce pozytywnie wpływające na pracę, życie i dobre samopoczucie coworkerów. Praca łączy się tu ze stylem życia. W udomowionych przestrzeniach coworkingowych odbywają się np. eventy, spotkania wieczorne, warsztaty kreatywne.

Adaptable & Flexible Spaces, czyli wciąż ewoluujące, adaptacyjne, elastyczne przestrzenie to trend mający na celu maksymalizację współpracy między ludźmi i firmami, podkręcenie ich kreatywności i promowanie innowacyjnych pomysłów.

Close at hand to trend związany z rozwojem przestrzeni coworkingowych w miejscach „blisko” użytkowników czy potencjalnych coworkerów. Specjalne przestrzenie coworkingowe pojawiają się zatem w hotelach czy centrach handlowych. W perspektywie są przestrzenie miejskie, wcześniej wykorzystywane jako sklepy, banki, przestrzenie usługowe czy nawet kościoły.

Trend Relation-Driven Spaces wyrasta z przekonania, że coworkingi są przestrzeniami opartymi na relacjach. Młodsze pokolenia mają problemy w nawiązywaniu bezpośrednich relacji. Zatem wszelkie inicjatywy networkingowe, które pomagają takie relacje nawiązać i dodatkowo jeszcze przekuć je w biznesową współpracę, są bardzo cenne.

Więcej na temat polskiego i światowego coworkingu oraz trendów w pełnej wersji raportu: Coworking. I want it that way.

Warsztaty: Pracownik i praca przyszłości

Zapraszamy na warsztaty, składające się z 2 modułów:

 • Moduł 1: Prezentacja inspiracyjna (wnioski z raportów: „Praca. Scenariusze przyszłości” oraz „Pracownik przyszłości” w pigułce),
 • Moduł 2: Wypracowanie konsekwencji przedstawionych trendów i scenariuszy dla Twojego biznesu.

Efekt warsztatów:

 • konkretne koncepcje biznesowe, w odpowiedzi na wybrane trendy,
 • znajomość najistotniejszych trendów społecznych, technologicznych i ekonomicznych w kontekście przyszłości branży.
ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY
 • Zapytaj o warsztaty

 • Moje dane osobowe podane w powyższym formularzu będą przetwarzane przez INFUTURE.INSTITUTE, prowadzony przez firmę INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak, nr NIP 9581316257, z siedzibą w Gdańsku, ul. Doki 1 (80-958 Gdańsk), administratora danych osobowych, w celu przetworzenia zapytania. Podanie danych jest niezbędne do przetworzenia zapytania.Podstawą przetwarzania danych jest moje żądanie.Dane osobowe będą przetwarzane na czas przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 • Hidden
Zamknij

Pobierz bezpłatnie:
Coworking. I want it that way (raport)

Zamawiam z obowiązkiem zapłaty:
Coworking. I want it that way (raport)

Cena netto: 100zł VAT: 23zł Cena brutto (do zapłaty): 123 zł
 • Dane do wystawienia FV proforma:

 • Pełna nazwa potrzebna do wystawienia FV proforma
 • Numeru NIP potrzebujemy do wystawienia FV proforma
 • Moje dane osobowe podane w powyższym formularzu będą przetwarzane przez INFUTURE.INSTITUTE, prowadzony przez firmę INFUTURE.INSTITUTE Natalia Hatalska-Woźniak, nr NIP 9581316257, z siedzibą w Gdańsku, ul. Doki 1 (80-958 Gdańsk), administratora danych osobowych, w celu przetworzenia zapytania. Podanie danych jest niezbędne do przetworzenia zapytania.Podstawą przetwarzania danych jest moje żądanie.Dane osobowe będą przetwarzane na czas przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
 • Hidden

Dołącz do newslettera infuture.institute

Każdego dnia w instytucie dzielimy się wiedzą. Raz na jakiś czas zbieramy to, co dla nas najważniejsze i wysyłamy w newsletterze.

Znajdziecie w nim:

 • wyniki naszych badań,
 • informacje z obszaru trendowego,
 • autorskie teksty, raporty, komentarze ekspertów,
 • a także „rozmowy o przyszłości”.

"*" oznacza pola wymagane

*
Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do odwołania zgody. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania ograniczenia ich przetwarzania lub usunięcia, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Zostałem poinformowany, że moje dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania, zwykłego, polegającego na analizie wykonanej przez osobę odpowiedzialną za działania marketingowe, a konsekwencją takiego przetwarzania będzie dobór odpowiednich ofert handlowych. Mam prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.*